Cały czas zastanawiamy się jak opisać to miejsce, jakich użyć słów? Czym jest CINQUE TERRE? Pięć ziem? Prawie 10 km skalistego wybrzeża, malownicze miejscowości wciśnięte między morze a górskie stoki, setki ścieżek, stare uliczki i zabytki, piękne i malownicze plaże.

Choć nasz pierwotny plan na Toskanię, nie obejmował tego miejsca, to za namową znajomego postanowiliśmy, że odkrywanie włoskiej ziemi zaczniemy od liguryjskiego wybrzeża.

Zatrzymaliśmy się na małym i przytulnym Campingu Acqua Dolce w Levanto. To była nasza brama do zwiedzania Pięciu Ziem. Główne miejscowości Cinque Terre to: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. Zawieszone są one między morzem a lądem na pionowych skałach. Ponieważ wszystkie znajdują się bardzo blisko siebie, to najlepszym sposobem na ich zwiedzanie jest korzystanie z pociągu. Warto zakupić przynajmniej jednodniowy bilet i przemieszczać się do stacji do stacji, korzystać z komunikacji publicznej i zwiedzać. Pięć ziem, szczyci się nie tylko pięknym morzem i zatokami czy porywającymi widokami. Znajdziecie tutaj liczne kapliczki, wiekowe kościoły, średniowieczne zamki i jedzenie.

Cinque Terre to także park Narodowy, a od 1997 roku znajduje się na liście UNESCO.